Панорама Яремче

Щасливі люди читають книжки і п’ють каву, але найщасливіші – відправляються у подорож. Для початку, станемо щасливими й відправимося у невеличку мандрівку у серце Карпат. 

Високі смереки розчісують небо під соусом бешамель, схилами гір біжать босоніж прозорі струмки, а далеко в горах звучить ніжне ехо гуцульської трембіти.

Тут співають про мрії медової ночі, засинають під шум водоспаду, а зранку п’ють каву з молоком та сонячним світлом.

Ніде більше у світі, з усіма його різноманіттям, ніде – тільки тут – пахне різнокольоровим дощем та імбирним печивом.

Вітаємо вас у колоритному містечку Яремче.

м. Яремче ввечері
м. Яремче ввечері

Спокійний затишок маленького міста поєднується з комфортом популярного курорту, де гостинно зустрічають численних гостей. Вже понад півтора століття унікальний клімат, кришталево чисте повітря й цілющі джерела мінеральних вод ваблять людей на відпочинок та оздоровлення. 

В Яремчому скрізь перетинається автентика давніх традицій і сучасність, первозданність природи зі зручностями цивілізації. Це місце – яскравий приклад того, як людина й природа можуть гармонійно співіснувати.

В часи правління велетня на ім’я Силун

У прадавні часи, на місці Яремче, була велика рівнина. Вона рясніла вічнозеленими ялинами, могутніми дубами, шовковими травами та нефритовими річками. А господарем долини був велетень Силун. Він жив у великому палаці з мармуровими стінами та золотими шпилями, які торкалися небес. Господарством Силун не займався, а все переклав на плечі своїх робітників. 

Служив у Силуна один хлопець на ім’я Карпо. Полюбили його люди за працьовитість, чесність та справедливість. 

Важко йому було дивитися як велетень забирає усе добро собі, а народ страждає. Щоб віддячити Карпа за працьовитість та допомогу людям, мати-землиця наділила його величезною силою. Переміг молодик Силуна та здобув людям свободу.

Наступного дня, навколо долини виросли гори, названі на честь Карпа – Карпатами – з під землі вдарила вода й утворився водоспад. Як свідчать перекази та легенди назва міста пішла від імені першого поселенця рівнини Яреми Годованця, який нібито вибив клапоть землі серед гір і оселився тут.

Яремче – надзвичайно гарний низькогірний курорт, найбільш відвідуваний туристичний центр Прикарпаття. Розташований між горами на березі річки Прут. Через місто пролягає дорога до Говерли – найвищої вершини Українських Карпат. 

Дивовижні природні утворення, водоспади, віковічні ліси, парк мініатюр, колоритні гуцульські фестивалі, все це та багато іншого вас пропонує славетне закарпатське містечко. 

Гайда знайомитися з містом 

В Яремчі завжди можна знайти заняття до душі: спокійний відпочинок на лоні природи, екстремальні пригоди чи візит до сакральних споруд, яких на території чимало. Тут є гостинні двори, готелі, ресторани, одним словом ви повинні самі обрати маршрут, за яким будете знайомитися із містом, адже тут сховано багато цікавостей та несподіванок.

Що саме? Розкажемо далі.

Як відомо – краса вічна

Відпочиваючим в Яремче варто завітати до музею Етнографії та Екології, де розташовані дуже цікаві експозиція про місто. Коли заходиш до музею, потрапляєш у світлі, відремонтовані кімнати, які дивують своєю стриманою красою. Працівники музею співпрацюють зі знаними українськими художниками, народними майстрами, колекціонерами, тому в музеї завжди проходять творчі майстер-класи та цікаві виставки. Фактично, кожного разу приїжджаючи у місто, ви будете потрапляти на нову експозицію. 

У першому залі знаходиться виставка художників Івано-франківського братства. У другому – виставка приватної колекції Лариси та Олександра Чернових. Ці колекціонери мають також виняткову колекцію ікон, яку час від часу презентують у музеї. 

У 3 залі представлені роботи студентів Вижницького коледжу декоративно-прикладного мистецтва. Ця експозиція дуже яскрава і приваблює своїм різноманіттям. Тут є різьба по дереву, металу, ткацтво, вишивка. Дуже багато унікальних срібних прикрас, які знаходяться в одному екземплярі. Коли дивишся на роботи молодих людей, розумієш, що за ними стоїть не лише неймовірний талант, але й кропітка праця.

Кам’яне царство

Хочете відчути себе мандрівником у пошуках скарбів? Обов’язково завітайте до найбільшого скельно-печерного комплексу України – скелі Довбуша. Це унікальна природна пам’ятка гігантських скель з глибокими ущелинами, потаємними ходами та стежками. 

Зі сторони Яремче проходить один із найкрасивіших шляхів до скель – стежка Довбуша. Це усамітнена гарна місцина, яка простягається через Сосновий ліс. Хочеться зупинятися кожні 20 секунд та робити фотографії. Уявіть, найпрекраснішу річ, яку ви бачили у житті Й зрозумієте, що витоки цієї краси з карпатських лісів.

Околиці Яремче - Стежка Довбуша
Околиці Яремче – Стежка Довбуша

Тут знаходиться найвищий та найвідоміший камінь долини – Одинець. За легендою, саме ту, лідер опришків Олекса Довбуш сховав свої численні багатства. Кажуть, люди зможуть віднайти цей скарб, якщо відгадають чарівне слово. 

Пам’ятаєте слова із фільму “Мирний воїн: ”Хто ти Ден? – я цей момент.” Ось так і біля скель відчуваєш себе абсолютно вільним та спокійним. Немає минулого чи майбутнього, є тільки сьогодні. 

До казок Уолта Діснея

Поблизу Яремчого починається Карпатський національний природний парк – один із найбільших в Україні. Під охороною заповідника численні види червонокнижних тварин і рослин, визначні природні, культурні та історичні об’єкти європейського значення. Ви побачите оленів, диких кабанів та рідкісних птахів. Різницю між зоопарком і парком бачиш як тільки потрапляє сюди. Тварини утримуються на волі у просторих вольєрах або ж просто, на огороджених металевою сіткою, великих територіях, де вони почуваються комфортно.  Їх можна погодувати спеціальними ласощами й насолодитися спілкуванням з ними. Поряд із вольєром є дуже гарне штучне озеро, де живуть лебеді та качки, які зовсім не бояться людей і припливають до берега, щоб їх нагодували.На території є лавочки, де можна відпочити та помилятися дивовижними гірськими краєвидами.

Це незвичайне місце. Ви раптом розумієте, що влада, краса та гроші нічого не варті й не зможуть дати кисень, який вам настільки потрібний. Тут починаєш ще більше любити життя й згадувати найцінніші спогади.

Музей звичаєвої символіки Гуцульщини

Не тільки природа обдарувала містечко Яремче, історія залишила свій не менш важливий слід. 

Музеї звичаєвої символіки дає можливість познайомитися з прадавніми традиціями та доторкнутися до витоків історії. Ви побачите унікальну гуцульську колибу, в якій розташовано безліч цікавих експонатів з життя гуцул та спробуєте місцеві страви на вогні. Тут постійно проходять майстер-класи, де показують як гуцули живуть і веселяться.

Цей унікальний музей створила місцева родина – батько й син – які безмежно закохані у свій рідний край. Тому хочуть зберегти для нащадків звичаї та побут гуцулів. Основна ідея музею – відновлення та збереження українських ремесел, які померли або занепадають.

Тут знаходяться різні предмети побуту, старовинний одяг, рушники, писанки – увесь скарб з різних куточків Карпат.

Після відвідування таких місць хочеться вдягти український костюм, проїхатися верхи на конях та заспівати українські пісні під звуки трембіти.

Водоспади Яремче

З висот базальтових, каскадами зриваючись, полонить серце Водоспад Пробій

Водоспад Пробій
Водоспад Пробій

У кожного водоспаду свій голос і своя краса. Одні промовляють пошепки, інші – заявляють про себе на повний голос, своїм гуркотом. Проте разом, вони створюють неперевершену мелодію води, що наче спів сирени, полонить не тільки серце, але й розум.

У центрі Києва знаходиться Майдан Незалежності, у Дніпрі – Європейська площа, а в Яремчі – це водоспад. Неймовірно, так?

Куди б ви не пішли, вас оточують заспокійливі звуки води, створюючи особливу атмосферу.

Водоспад “Пробій” є одним із найкрасивіших та найповноводніших водоспадів у Карпатах. Свою назву він отримав через потужний потік, який пробиває собі шлях між величезними кам’яними брилами й спадає каскадами вниз. 

Щоб помилуватися могутніми потоками води, побудували 20-ти метровий пішохідний міст, з якого відкривається прекрасний краєвид на Пробій та гори.

Неповторність водоспаду не тільки у його красі, але й у зручному розташуванні. Не потрібно підніматися високо вгору чи долати довгий шлях, для того щоб доторкнутися до природної дивовижі. Він сам прийшов до людей – такий близький, але недоторканий.

Коли дивишся на водоспад, міць падаючої води приголомшує і заворожує. Це дивовижне явище природи. Місцеві кажуть, що це місце потужної енергетики. Одне відомо напевне – тут набагато легше дихати. Свіжість води у поєднанні з ароматом Карпатських лісів, дарують відчуття спокою та умиротворення. За водоспадом можна не тільки споглядати зверху, але й спуститися ближче до води. Поруч є кілька галявин, для відпочинку та пікніку.

Кому на згадку сувенір?

Поруч із водоспадом “Пробій” знаходиться найбільший сувенірний ринок Яремче – справжня мекка народного мистецтва. Яскраві гуцульські кептарики, вовняні теплі шкарпетки, вироби з дерева та шкіри, кольорові ліжники з геометричним орнаментом, різноманітні сувеніри, карпатські чаї, настоянки й, звісно, перлина колекції – традиційна українська вишиванка. За кожною ручною роботою стоять вікові традиції та історія виготовлення. Це своєрідний зв’язок із минулою культурою, коли люди творили неймовірні речі.

Пройти повз ринок неможливо – вражає різноманітна палітра кольорів, особливо насичений червоний.  

Але будьте обережні – ще жоден відвідувач не повертався додому із порожніми руками. Тут стільки всього цікавого, що можна заблукати на цілий день.

Водоспад Дівочі сьози
Водоспад Дівочі сьози

Я покладу Карпати на долоні…”

В Яремче є досить захоплююче місце – парк-музей “Карпати в мініатюрі.”. 

Саме тут зібрана колекція найцінніших об’єктів культурного та історичного надбання карпатського краю. Зараз їх близько 18-ти, але колекція постійно поновлюється. Цей парк-музей став новою туристичною локацією для нестандартного вивчення географії та історії. 

Кожен макет детально відображає архітектурні пам’ятки. Тут є монастир святого пророка Іллі, ресторан “Гуцульщина”, водоспад “Пробій”, міні-залізниця та інше. 

Знаходиться на території карпатського національного парку, на березі мальовничої річки Жонка. 

Споглядаючи на макети, щиро захоплюєшся талантом народних майстрів. Здається, що не будівлі стали маленькими, а ти потрапив до “міста Гулівера.”

Хатинка, повернись до мене передом, до лісу задом” 

Найкращим завершення прогулянки містом є відвідування музею-ресторану “Гуцульщина”, де готують смачні карпатські смаколики. Зовні це пишна дерев’яна будівля, яка побудована без використання цвяхів. Всередині – прикрашена різьбленням по дереву, а на стінах висять картини та музичні інструменти.

Коли відкриваєш двері ресторану, одразу потрапляєш у дивовижний світ різноманітних запахів. Вас зустрінуть теплою усмішкою та запросять до столу.

Процес приготування окремих страв складний та тривалий, саме тому Гуцульська кухня така смачна та особлива. Готують горяни всі свої смаколики на чистій джерельній воді та переважно на відкритому вогні. 

Скільки всього тут можна скуштувати: м’ясо з медово-гірчичним соусом та червоним перцем, прикрашеного квітами, фірмова гуцульська юшка на грибах, присмачена цільним молоком, карпатська річкова форель яка не залишить байдужим найвибагливішого гурмана.

Для хорошого настрою та відмінного апетиту подають фірмові наливки. 

Коли краще відвідати Яремче?

Місто прекрасне у будь-яку пору року: чи то взимку, чи влітку. Вас завжди зустрінуть смачними стравами, теплими обіймами, щирими посмішками та добрими історіями.

Взимку ви зможете покататися на лижах та санях, зліпити сніжну бабу, випити гарячий шоколад та просто насолодитись домашньою атмосферою. Щедрівки, колядки, танці, пісні біля вогнища та неспішне читання книг. 

Старе Яремче
Старе Яремче

І де, як не у затишному Яремчі, відчути себе спокійним та щасливим.

Літо ж в Яремче для тих, хто прагне подихати свіжим гірським повітрям, насолодитися гарними краєвидами. Бірюзові водоспади, зелені вершини гір, різнокольорові альпійські луги та екскурсії пам’ятними місцями

Але карпатський край, як завжди, підготував веселе свято, яке ви обов’язково повинні відвідати – Міжнародний Гуцульський фестиваль. 

Кожного року фестиваль проходить у різних містах Гуцульщини,зазвичай с липня по вересень. Щоб дізнатися точне місце і дату – слідкуйте за новинами на нашому сайті.

Починається свято зі святої літургії. В перший день відбувається показ гуцульського одягу з різних регіонів, дегустація карпатських чаїв та солодощів.

Наступний день порадує вас різними театральними виставами, музичними конкурсами, майстер-класами від учасників ярмарки. Ви зможете спробувати себе у гончарстві або пошити одяг для знаменитих гуцульських ляльок. Великий ярмарок, гуцульські спортивні забави, дегустації, гастрономічний фестиваль  і найкраща частина вечора – Гуцульський карнавал. Яскраві костюми, сміх та веселий настрій гарантовано. 

В останній день фестивалю проходять святкові концерти з танцями  й передається естафета іншому гуцульському місту.

Вже декілька років Міжнародний Гуцульський фестиваль об’єднує творчі душі в альбом яскравих спогадів та емоцій.

Це унікальна можливість доторкнутися до української історії та культури. Традиції, які збереглися в Яремчі, нагадують нам про те, ким ми є і маємо бути. 

Місто Яремче один із головних туристичних маршрутів України та найкращий вибір для знайомства з Карпатами.

Традиційна гуцульська кухня захоплює своїми неповторними запахами та смаками, звуки національних мелодій, торкаючись душі, летять від серця до самих глибин, змушуючи сміятися та плакати одночасно. Цілюще повітря, шум непокірних водоспадів, сани запряжені кіньми, занурюють вас у казку, а неперевершена панорама гір приносить істинне задоволення. 

Тут знову згадуєш як їсти найсмачніші булочки з корицею, сміятися під гул людських розмов та ловити долонями срібні краплі дощу.

Залишити відповідь