Цікаві місця. Говерла
Якщо є на світі місце, де можна по-справжньому відчути себе вільним…Якщо є місце, яке дарує неймовірний приплив енергії та сил….Якщо є місце, де краса оточує звідусіль на тисячах кілометрах простору…Це тільки КАРПАТИ! Там, де кожна вершина закарбується в пам’яті назавжди, варто лише один раз побачити все на власні очі.
Можна здобути у житті безліч малих перемог. І це, беззаперечно, теж заслуговує визнання. Однак справжні переможці підкорюють одразу найвищі та наймогутніші вершини! Отож, починайте підкорювати Карпати – місце неймовірної сили, яке також підкоряється лише найсильнішим!
Карпати прекрасні у будь-яку пору року. Тому якщо Ви ще досі не бували в горах – мерщій плануйте свій відпочинок, готуйте зручне взуття та збирайте спорядження!

Говерла недарма називають перлиною Карпат. Щороку ця пам’ятка первозданної краси приваблює тисячі туристів з усього світу. Ви можете бачити її різною – усіяною крокусами чи вкритою тонами снігу – вершина нікого не залишить байдужим. Це не лише найвища точка Чорногорського хребта, і справа тут не в метрах та в маршрутах – це місце натхнення та очищення!
2061 м. Снігова гора.
Саму таку назву у перекладі з угорської має Говерла. Цікаво, що спочатку назва на місцевому діалекті звучала як Говирла, однак дрібна помилка в підписі карти одного маловідомого австрійського митця заклала фундамент майбутньої оригінальної назви. Оповита легендами і історія виникнення гори – як завжди, присвячена трагічній історії кохання. За легендою, Говерла та Прут раніше були закоханою парою, якій не судилося разом.
Маршрут, який подолали вже мільйони підкорювачів, вперше було прокладено ще у 1880 році. Обирайте свою власну точку для початку сходження, адже їх є декілька. Ворохта, Лазещина….Хребти Брескулу та Петросу…А найкраще – погомоніть з місцевими жителями, які знають усі примхи гори та мають власні маршрути. Тоді точно цей відпочинок, сповнений таємничості, стане незабутнім!
Протоптаний туристами шлях, наче на кадрі з кінофільму, не дасть Вам заблукати на шляху до вершини. Найбільш популярним є маршрут, що починається біля підніжжя гори з південного боку, одразу біля бази «Заросляк». Колір маркування маршрутів (червоний, синій, зелений та найменш відомий жовтий маршрут) визначає відстань до гори у кілометрах та орієнтовний час сходження.

Зелений маршрут є найбільш пологим. Обравши його, Ви здолаєте 4,5 км до вершини за 2-3 години. Отож, цей маршрут підійде для туристів з будь-яким рівнем фізичної підготовки, оскільки підйом буде максимально комфортним. Синій маршрут є найбільш оптимальним для спуску, адже він найкоротший та найбільш стрімкий. Цим маршрутом Ви здолаєте відстань у 3,7 км за 2 години. Жовтий маршрут, довжиною у 7 км, можна здолати орієнтовно за 5 годин, однак, якщо Ви успішно здолаєте цей шлях, то матимете змогу насолодитися чудовим видом на озеро Несамовите. Червоний маршрут іде паралельно зеленому, однак основна відмінність в тому, що він не зупиняється на Говерлі. Даний маршрут рекомендуємо обирати, якщо плануєте двох- чи трьохденний відпочинок на масиві. Крокуючи червоним маршрутом можна пройти весь хребет: г.Говерла, гора Пожежевська, гора Брескул та г.Данціж.
Перший похід на Говерлу!
Якщо Ви вперше підкорюєте Говерлу найкращим варіантом буде зробити це у супроводі досвідченого гіда. У літню пору обов’язково беріть з собою намет. Одна ніч на вершині – як маленьке життя…Такого сходу сонця Ви більше не побачите ніде і ніколи, а вночі навряд чи вдасться заснути, адже зірки можна хапати руками. Гора інколи буває примхливою, кутається у тумани і січе дрібним дощем. Однак за будь-якої погоди – прекрасна і незабутня!
Найкращий час для підкорення Говерли – влітку, коли навколишні ландшафти сповнені неймовірної краси, а процес сходження буде найбільш швидким та цікавим. Приємною несподіванкою буде можливість зустріти світанок з чашечкою смачної гарячої кави. Так, вам не здалося! Ваш улюблений напій смакуватиме ще більше, адже приготують його на джерельній карпатській воді місцеві мешканці, які щоранку долають цей шлях двічі на день. Біля підніжжя Вас чекають сувенірні лавки та затишні кафе, де можна зупинитися та милуватися природою з комфортом та зручностями. А якщо хочете відчути місцевий колорит – зупиняйтеся в одній із приватних садиб, де почастують не лише найкращими стравами української кухні, а й подарують багатство самобутньої культури. Таких співанок та унікальної говірки більше не почуєте в жодному місці!
А тепер просто заплющіть очі і перенесіться туди. Уявіть, що ви вже на самому пагорбі. Але ні! Це ще не вершина, а її кишеня, яку називають Говерляною. Ваш найважчий відрізок маршруту почнеться саме з цієї точки, коли наче вже можна доторкнутися руками і до верхівки, і до неба. Насправді цей пагорб лише привідкриє майбутній краєвид.
Найкращою нагородою для кожного підкорювача стане оглядовий майданчик на самісінькій вершині. Від величі та безмежного простору просто перехопить подих. Доторкніться до обеліску, що в давнину ділив кордони Чехословаччини та Польщі. Помилуйтеся велетенським жовто-блакитним стягом в самому центрі майданчика – і почуття гордості захопить Вас повністю, адже цей скарб частково належить кожному із Вас!

Краще гір можуть бути лише гори…
Говерла – справжня скарбниця Карпат, яка змушує повертатися знову і знову. Не дарма кажуть, той хто хоч раз там побував – неодмінно захоче відвідати це неймовірне місце ще раз. Похід в гори – найкращий вид активного відпочинку, який навчить не лише впевнено йти до мети, але і сприймати навколишню красу.
Поціновувачам активного відпочинку забезпечене активне дозвілля не лише влітку, але і взимку. Влітку рекомендуємо спробувати екстремальний туризм та рафтинг. Любителям картингу зіпбайкінгу та альпінізму теж вдасться отримати незабутні вражкння.Варто спробувати також катання на квадроциклах та веломандрівки.Звісно, найкращий варіант отримати нові емоції у супроводі бувалих мандрівників.
Зимові Карпати дарують багато цікавих варіантів відпочинку: катання на лижах, сноуборді, санчатах, пейнтбол та зимова риболовля – далеко не повний перелік розваг, тому кожен зможе обрати відпочинок до душі.

Як добратися до Говерли
Потягом до Рахова – станція Ворохта*. У Ворохті необхідно пересісти на маршрутку Івано-Франківськ – Верховина. Вона відпраляється майже від вокзалу, потрібно пройти пару кроків в бік піцерії (але вона там одна – не зплутаєте). Водія потрібно завчасно попередити, що вам потрібно вийти на роздоріжжі – Верховина – Говерла, аби не пропустити свою зупинку. Далі потрібно добратися до КПП (близько 4 км.). Шлях можна подолати і пішки, але краще скористатися попутним транспортом, влітку це взагалі не проблема.
Після проходження КПП, де потрібно пройти реєстрацію, вирушаємо до підніжжя гори на спортивну базу “Заросляк” – це ще 8 км. Варіант, як і минулого разу пішки, або попутний транспорт. Зазвичай тут Вам допоможуть працівники КПП, які самі часто просять водіїв допомогти туристам.
Саме спортивна база “Заросляк” вважається початком маршруту сходження на Говерлу.
*Інший варіант обрати Яремче, але селище знаходиться перед Ворохтою, і добиратися до Говерли значно дальше. А подруге воно більш популярне серед туристів і відповідно ціни на житло тут вищі, та й знайти його складніше.
Що потрібно знати про підйом на Говерлу
Перш за все це сезон – в період з 1 жовтня до 30 квітня сходження на Говерлу дозволено тільки альпіністам та гірським туристам. Також в період з травня по жовтень бажано не сдійснювати сходження в дощ та туман. Самий сприятливий період для початківця – з липня по серпень – коли найбільше сонячних днів.
ВАРТО ЗНАТИ ТА ПАМ’ЯТАТИ: ГОВЕРЛА – заповідна зона, тож не варто на її території палити багаття, ловити рибу, збирати гриби, ягоди. Але вас про це попередять під час реєстрації на КПП.
Що взяти із собою
- Паспорт або водійські права. Без них далі КПП ходу нема. Вартість вхідного квитка – 50 грн.
- Палки для скандинавської ходьби. Вони суттєво полегшать підйом. Можеш звіно взяти напрокат на базі, або привезти з собою. Як варіант заміни, можна знайти звичайну дерев’яну палку по дорозі на Говерлу.
- Легкий перекус. Підійдуть фрукти, горішки, енергетичні батончики.
- Кілька бутербродів. Якщо під час підйому тобі і не захочиться їсти, і можна обійтися легким перекусом. То на вершині ти точно пошкодуєш про відсутність запасів продовольства.
- Вода.
- Наплічник. На один день багато спорядження не потрібно, але рюкзак має бути зручним.
- Дощовик. Погода в горах річ мінлива. Тож аби не шкодувати про його відсутність обов’язково візьми з собою, або придбай біля КПП – приблизна вартість 150 грн.
- Теплі речі. Варто мати теплі речі, вітер в горах річ звичайна.
- Фотоапарат або екшн-камеру. Кілька гарних знімків на згадку та для “заздрісних” лайків друзів у FaceBook.
Коли Карпати кличуть у свої обійми – не зволікайте!