Побачити славетне козацьке місто, почути дзвін шабель, проїхати верхи лісовими стежками та пройти старовинний ритуал “Посвідчення в козаки”. Все це і багато іншого пропонує своїм гостям острів Хортиця. Поєднання історичного з красою природи, робить це місце унікальним. А Можливість доторкнутися до історії дає нам не тільки знання, але й велику значущість нашого минулого та поваги до себе.
Сідайте зручніше. Ми починаємо нашу маленьку подорож в часи козацтва. Коли землі творили хоробрі воїни, які готові були віддати життя за честь і гідність.

Легенди острова Хортиця
Три мільярди років тому земна твердь розкрилася, утворивши глибоку тріщину в кристалічній плиті Українського щита. Цьому древньому розлому і судилося стати через мільярди років руслом повноводної річки Дніпро.
Лише 2 мільйони років назад, річка проклала собі новий шлях, утворивши знамениті Дніпровські пороги, два русла (старе – Борисфен і нове – Герр) і острів Хортицю між ними.
Острів Хортиця – це безцінне історичне джерело, яке розповідає нам про різні епохи, долі та народи. Здіймаючись над поверхнею, хортицькі гранітні скелі відкривають нам таємниці самого початку народження.
Нам залишається тільки відкрити розум і усвідомити величну історію, що розповість і покаже нам легендарний острів.
Про історичні пам’ятки завжди цікаво слухати через легенди. Так в нас залишається віра у казкове та незвичайне. Гарна розповідь завжди знайде відлуння у людських серцях, відтак історія Хортиці ніколи не відійде у забуття.
Легенда Скіфа
Колись на острові жила жінка зі зміїними ногами. Якось до неї завітав Геракл. Вона вирішила його звабити та забрала коней. Геракл був настільки виснаженим, що вирішив залишитися на одну ніч, яка переросла на 2 роки.
Згодом, він все ж таки змушений був повернутися до своїх подвигів. На згадку, він зостав своїх синів. Найкращим з них виявився Скіфс. Він то і став правити на землях Хортиці.

Бог Перун на дніпровських порогах
Після хрещення Київської Русі, усіх язичницьких богів кинули у Дніпро, але головний бог – Перун – виплив і став воротами між світами живих та мертвих. Саме тому, на острові зосереджена велика концентрація сил та енергії.
Останній козак острова Хортиця
Навпроти Хортиці знаходиться маленький острівець, де стоїть невеликий будинок. Під ним є печера, де сховано золото та срібло. Легенди стверджують, що старий чоловік, який жив у цьому будинку, був останнім козаком. Він подорожував світом, у пошуках козацького золота, щоб повернути його на землі козаків. Дійсно, саме з козацтвом пов’язані всі найяскравіші і найзначущіші історичні події острова.
Пройшло багато часу, але Хортиця не втратила ні своєї самобутності, ні слави. Мальовнича природа, омита з обох боків водами Дніпра, досі зберегла свою первозданність та невинність. Кришталеві озера, скелі, що намагаються доторкнутися до небес, дубові ліси, рідкісні рослини та незабутні світанки – усі ці багатства роблять Хортицю унікальною пам’яткою та обов’язковим пунктом подорожі.

Ми пройдемо через Ворота в інший світ, побачимо як велетні підіймаються з Дніпра, а гірські скелі тягнуться до зірок. Відвідаємо колиску Українського козацтва та зустрінемо найпрекрасніші заходи сонця
Ласкаво просимо на острів Хортиця
Острів Хортиця ділиться на три частини. Кожна з яких відкриває свої найкращі сторони, змушуючи затамувати подих.
Північна частина
В північній частині Хортиці знаходяться дві перлини острова – музей історії запорозького козацтва та історико-культурний комплекс “Запорозька Січ”.
У пошуках істини
Історичний музей описує життя Хортиці в різний період часу. Ви наче подорожуєте від епохи до епохи. А опинившись в періоді козацтва, відчуваєте благоговіння перед українськими героями. Тут можна побачити колекцію козацької зброї, монети, макети козацьких возів і козацького судна – “Чайки”. Дуже цікаво роздивлятися предмети, та дивуватися майстерності предків на Запорізьких землях.
“Душу й тіло ми положимо за нашу свободу”
Де ще, як не на рідних землях, можна відчути усю велич та міць славетного козацького роду.
За твердженням істориків, Перша Січ була зведена у 1550-х роках князем Дмитром Вишневецьким. Тоді він і гадки не мав, яке велике значення відіграє фортеця у захисті народу і становленні української державності.
Запорізька Січ – це головна пам’ятка, заради якої варто відвідати Хортицю, щоб побачити ключові моменти з життя козаків. Тут зібрані воєдино найцікавіші елементи архітектури, культури, побуту і життя запорізьких козаків, включаючи найважливішу будівлю – велику дерев’яну церкву.
Звісно, не кожному сподобаються розповіді про курені та отаманів, але виступ “Січових козаків”, не залишить байдужим жодного глядача. Ви наче потрапили у повість “Тарас Бульба” і хочете стати справжнім степовим воїном. Учасники демонструють навички ведення бою, володіння зброєю і бойової верхової їзди. Особливо зачаровує неймовірна майстерність на конях. Після шоу, можна ближче познайомитися з козаками, розглянути атрибути шоу та посидіти в сідлі.
Кожен ваш крок занурює в атмосферу козацьких часів і пробуджує відчуття історичного духу.
Запорізька Січ була і залишилася в народній пам’яті краєм, де кожен може знайти силу і жагу до життя.

Чорний ворон
Північна Хортиця – найбільш піднесена над річкою частина острова. Тут розташована найвища точка, що сягає 40-50 метрів у висоті – Чорна скеля. Ця висока гранітна стіна розташована так, що в сонячний день вона відкидає тінь на води Старого Дніпра і на саму себе, від чого й виглядає темнішою за інші скелі. Місцями скелю перетинають трохи помітні гірські стежки, які спускаються до води. Ви можете насолодитися прогулянкою невеличкими піщаними пляжами або піднятися на верхню частину, де відкривається красива панорама річки.
Блукаючи вузькими стежками відчуваєш себе володарем, який уважно слідкує, щоб ніщо не потурбувало блаженний спокій природи.
Хто бажає стати козаком?
Крайня точки острова переривається глибокою ущелиною – Січовими Воротами.
За легендою, на Січ можна було потрапити тільки в цьому місці, де стояла козацька варта. Ворог, не знаючи правильного шляху, потрапляв у пастку, а козаків попереджали, що повернутися вони зможуть тільки через ці скелясті “ворота”. Звідси й назва “Січові ворота”.
З ущелиною пов’язують перекази про випробування для тих, кого збиралися посвятити в козаки: хто бажав стати козаком, мав перейти, із заплющеними очима, по слизькій колоді, яка перекидалася через Ворота. Козаками ставали тільки відчайдушні люди.
Січові ворота – це незабутня подорож стародавніми скелями острову Хортиця.
Спустившись донизу, ви потрапляєте в інший казковий світ. З боків стіною стоять дві високі скелі, затуляючи сонце, а знизу відчуваєш прохолодне дихання Дніпра. На схилах ростуть різноманітні рослини і дерева.
Центральна частина острова Хортиця
Центральна Хортиця – покрита степом місцевість, місце більш спокійне і відокремлене, ніж північна частина. Загалом, територія призначена для пішохідних і велосипедних подорожей. У вас буде можливість прогулятися гарними стежками, які приведуть вас до степу, якого ніколи не торкався плуг.
Стаємо ближче до предків
Головною пам’яткою центральної частини острова є історико-культурний комплекс “Скіфський стан”, який знаходиться на найвищій точці острова – Дозорному кургані. Це справжній музей історичних пам’яток під відкритим небом. Тут зібрані кам’яні скульптури різних епох, які розповідають нам про життя наших пращурів: скіфські, половецькі, кіммерійські скульптури, хрести, жорна. Обов’язково слід піднятися на козацькі вишки, з яких відкривається неймовірний краєвид на лівий берег Запоріжжя та ліве русло Дніпра.
“Скіфський стан” – досить незвичайний музей, бо тут відчувається особлива енергетика. Повітря нібито пронизане якимись особливими струмами, що змінюють сприйняття навколишнього світу і хід думок.
Слухати історію і мати можливість доторкнутися до неї – це зовсім різні речі. Адже у такий спосіб ми можемо уявити минуле і стати його учасниками.
Зоряні олені
Одна з найбільших балок на острові – Оленячий Ріг, довжина якої сягає майже кілометр. Уявіть собі красивий ліс з високими деревами, через які сочаться сонячні промені, широкий степ, вкритий різнотрав’ям та чисті піщані пляжі – тоді, ви зрозумієте, що означає. прогулянка цим дивовижним місцем.
Відкриємо секрет
Найбільший секрет центральної частини острова – Висячі болота.
Чому на скелях, де немає і натяку на болота зростає очерет?
Це пояснюється неглибоким заляганням грунтових вод. Якщо спуститися до Дніпра на цій ділянці берега, біля води відкриються численні ключі в скелях, з яких повільно сочиться вода.
Центральна частина – це унікальне місце, щоб дізнатися історію предків, насолодитися гарними пейзажами із захоплюючими видами на місто та Дніпро.
Південна частина
Ви хочете розслабити м’язи та відчути справжню свободу? Насолодитися шелестом вікових дерев та музикою кришталевих озер?
Тоді обов’язково завітайте у найвіддаленішу частину острова Хортиця. Її основу складають луки, плавневі ліси, численні озера, протоки і затоки.
Прототип Запорізької Січі
На місці середньовічного поселення розташований меморіально-туристичний комплекс “Протолче”. Існує версія, що завдяки стратегічно важливому місцю розташування, тут знаходилася Запорізька Січ. Нині тут зібрані історичні згадки різних періодів, а також відтворено атмосферу козацького зимівника 18 століття. З козацьких вишок, ви зможете насолодитися степовими просторами.

Гайда на коні
В самому початку південної Хортиці, проходять виступи кінного театру «Запорізькі козаки», який відродив традиції козацтва Запорізької Січі 17-18 століття.
Програма виступу містить трюки на конях, козацькі ігри та розваги. Виступи супроводжуються пострілом гармат та національною музико.
Породисті коні, яскраві національні костюми та неймовірне шоу, перенесуть вас на кілька століть назад та подарують незабутні враження.
Після вистави можна замовити кінну прогулянку, купити сувеніри або просто прогулятися атмосферними місцями.
Південна частина повинна бути завершальним пунктом подорожі Хортицею. На берегу Південного пляжу у вас буде час усвідомити усю красу та силу таємничого острова. Закарбувати в пам’яті відчуття захвату, кожного разу як крокуєте мальовничими стежками чи відчиняєте двері козацької домівки.
Острів Хортиця – не тільки легендарна козацька столиця, але й одне з 7 чудес України. Це місце наче машина часу переносить тебе на декілька віків назад і знайомить з героїчними сторінками нашого минулого. А чисте лісове повітря та неймовірні види роблять це місце ще більш чарівним та жаданим для відвідування.
Як добратися на острів Хортиця?
Потрапити до острова можна через міст Преображенського або Арочний міст. Якщо плануєте поїздку на громадському транспорті, то підійде тролейбус №3, або маршрутки №46, 50, 93.
Яка вартість відвідування Національного заповідника “Хортиця”
Практично всі місця на острові безкоштовні для відвідування. Виключення складає комплекс «Запорозька Січ» та на кінні виступи.
Вартість відвідування комплексу:
- дорослі – 48 грн;
- діти, студенти, пенсіонери, інваліди – 24 грн;
- діти дошкільного віку та учасники бойових дій – безкоштовно.
Час роботи:
- з березня по жовтень: по буднях – 9:30 – 16:30; по вихідним – 9:30 – 18:30.
- з листопада по лютий: 9:30 – 16:00, каса відкрита до 15:00.
- Понеділок вихідний.