Споглядаючи на Тихий океан, високі гори Кіліманджаро або ж азіатські тропіки, ми часто забуваємо про красу рідної землі. Блакитна лагуна в Карпатах, Співочі тераси та Дністровський каньйон, ще так багато незвіданого та цікавого.
Сьогодні ми хочемо провести вас гарним середньовічним містом, яке вчить нас мудрості та відваги. Можна довго подорожувати іншими країнами, але такі міста як Хотин, будуть кликати додому.
Відчути сповна дух мушкетерів, згадати мужність козаків, насолодитися неймовірними краєвидами та відчути себе невагомим. Все це і багато іншого пропонує своїм гостям місто Хотин.
Ласкаво просимо в Хотин
Хотин – найстаріше та найбільше місто Чернівецької області, яке розкинулося на чарівному березі річки Дністра. Завдяки важливому розташуванню, воно відіграло важливу роль в історії України та всієї Європи.

Всесвітню славу містечко отримало завдяки фортеці, яка у своєму первозданному вигляді збереглася до наших днів.
Саме з цієї архітектурної пам’ятки ми й почнемо знайомство зі славетним містом-фортецею.
Український Камелот
Велична і непереможна вона здіймається над Дністром як міфічний фенікс, який кожного разу постає із попелу.
Заколисана вітрами, прекрасна у своїй неприступності – Хотинська фортеця.
Кажуть її не могли зламати, бо була побудована Всевишнім, і тільки йому до снаги забрати в неї життя.
Чим так захоплює твердиня і які секрети зберігають її стіни? Дізнаємося далі.
Хотинська фортеця – одне із семи чудес України. На протязі століть вона бачила багато війн та баталій, була військовою базою та прикордонним пунктом, але зберегла свою унікальну красу.

Назва фортеці походить від слова “хотіти”, що дуже символічно, адже протягом століть вона була бажаним шматком для королів, імператорів та султанів. Стратегічно важливе значення визначило її майбутнє та майбутнє всього краю.
Вона постійно змінювала облік: її реконструювали й розширяли, руйнували завойовники та знову відбудовували.
За довгий період часу тут існували й мусульманська, і християнська культури, був комплекс із турецькими банями, басейном, а свого часу, і турецький гарем.
Трохи історії
Вже у 9 столітті тут височіють перші укріплення. Тодішній князь Володимир Святославович розуміє необхідність побудови форту як одного із головних укріплень, на якому розміщувалися важливі торговельні шляхи.
Згодом дерев’яні укріплення змінюються на кам’яні, які поступово розбудовуються. З цього часу Хотинська фортеця стає однією із наймогутніших оборонних споруд військових.
Знаходячись у складі Молдавського князівства, фортеця нарощує свою міць: було збудовано 40 метрову стіну товщиною 6 метрів. Тільки уявіть, це висота 20-ти поверхового будинку.
Проте не тільки неприступні стіни охороняють це місце, але й магічні знаки, які привертають увагу своїми незвичайними візерунками. Зверху на стіні зображені голгофи (символ християнства), знизу – вавилони (символ зодчества). Вважається, що саме через ці знаки, твердиня черпає силу святих.
До речі, Хотинська фортеця – єдина у світі, яка має свій настінний орнамент. Навіть турки, під час свого панування тут, не змогли їх стерти. Досить дивно бачити малюнки на стінах оборонної споруди, проте виглядає це справді гарно. Вони пом’якшують риси сірих стін та створюють особливу атмосферу таємничості та шарму.
Старе й нове
Після того, як Хотинська потрапляє до рук турків, вони розпочинають масштабну розбудову зовнішньої лінії – так звану нову фортецю. На кам’янистому місці, утвореному високим берегом Дністра, постає замкнений земляний вал з кам’яними стінами, який нині простягається на 1000 метрів.

З часом, фортеця перестає виконувати захисну функцію і стає історико-культурним заповідником. Розпочинається новий етап відродження.
Сьогодні Хотинська фортеця приваблює туристів своїм зовнішнім виглядом, казковими навколишніми краєвидами та лицарськими турнірами.
Час відкрити браму
Спочатку ви піднімаєтесь на високий пагорб, з якого відкривається приголомшений вид на зелені луки та лазурний Дністер, а потім сходите в ущелину, де причаїлася неприступна красуня.
Вона вражає своєю висотою, товстими мурами та баштами. Тут відчуваєш себе не лише частиною великої історії, але й персонажем легенд про короля Артура.
Цікавою особливістю Хотинської фортеці є те, що вона стоїть внизу, на 10-метровій скалі, тоді як більшість фортець будувалися зверху. Тепер зрозуміло, чому підкопатися до неї або підірвати було майже неможливо.
Потрапити на територію можна через Бендерську браму. Звідси дивуєшся, яким потужним об’єктом була Хотинська фортеця і скільки сил та часу знадобилося, щоб побудувати таке оборонне містечко.
За неприступними стінами розкинулось ціле місто. З палацом, казармами та майстернями.
Фортечне подвір’я складається з двох частин, розділених кам’яною стіною.

В одній частині колись стояли житлові будинки, в іншій – мешкали військові та цивільна знать.
Від давніх житлових споруд зберігся комендантський палац з помаранчевою кладкою та стіни двоповерхового будинку. На другому поверсі є невелика церква, що дуже незвичайно, адже зазвичай їх будували поряд із фортецею.
Під землею є 2 величезні підвали, у яких зберігали зброю та провіант. Туди можна спуститися та побачити лабіринти печер на власні очі. Краще захопити верхній одяг, бо там доволі прохолодно.
Серцем Хотинської фортеці є неймовірно глибока криниця, яку видобули в скелі, щоб мати доступ до води під час облоги. Без неї, уся споруда не мала б значення. Перевагою колодязя є те, що чиста питна вода надходила сюди не по трубах з Дністра, а з підземних надр.
Воду з джерела можна спробувати. Вона відрізняється від звичної нами води – на смак трохи солодкувата.
Понад фортечними стінами височіють п’ятеро башт. Вони не здіймаються високо в небо, як це буває в замках, а скоріше притягують його до себе.
З башт є виходи на бойові майданчики, з яких хочеться злетіти в небо й насолодитися красотами Придністров’я. Якщо ретельно пошукати, то можна поїхати додому із середньовічним подарунком. Під мурами легко знайти речі козаків – козацьку люльку, кулі від мушкетів, гарматні ядра, інші речі побуту.
Хотинська фортеця вчить нас мудрості. Приїхавши сюди й пройшовшись по землі воїнів та великих битв, варто замислитися над тим, що ми отримали у спадок. Вона то зринала на хвилях ріки часу, то знову занурювалась у її глибини, щоб колись знову постати у нових образах.
Вікопомна фортеця стоїть щитом нашої історії, а наша справа знайти у ній часточку себе.
Хотинський національний парк

Вздовж Дністровського каньйону зустрічається безліч цікавих місць, одним із яких є Хотинський природний парк.
Він зачаровує своєю красою та величністю. Незаймана природа, чисте повітря, найкрасивіші села, рибне господарство із веслоносами, скелясті береги та трояндовий рай посеред поля.
До складу парку увійшли понад 30 печер, найвищий водоспад Буковини, рідкісні види рослин та тварин. Якщо вам пощастить, ви побачите чорну лелеку та лісового кота, які є цінними раритетами.
Унікальною геологічною пам’яткою архітектури є шишкові пагорби. Ланцюг конусоподібних пагорбів піднімається на 150 метрів над берегом Дністра, а здалеку нагадує шишки.
На одному із пагорбів місцеві спорудили каплицю. Тут відчуваєш спокій та благодать.
Дещо не звіданий, але на впевненому шляху до завоювання людських сердець – Хотинський національний парк – ідеальне місце для відпочинку та натхнення.
Немов білий лебідь, ширяє над потужними вежами замку
На території фортеці є невеличка, але дуже гарна церква на честь святого князя Олександра Невського. Була побудована в часи панування Російської імперії для російських військових гарнізонів, як данина великим битвам.
Вона не дуже гармонує із суворим виглядом захисної споруди, проте надає Хотинському замку радісних та веселих відтінків.
Тут знаходяться старовинні ікони – особливо вражає ікона святого Миколи Мірлікійського та кровоточива ікона Ісуса Оглавного.
Внутрішнє оздоблення будівлі нагадує петербурзький храм з буковинськими елементами: художні роботи та різьблення по дереву. Із західної сторони до притвору примикає двоярусна дзвіниця.
Хотин зберігає багату історію героїзму та патріотизму нашого народу.
Поважаючи свій рідний край і боронячи його від вторгнень, наші предки, перш за все, захищали свою віру. І Всевишній давав їм сили та натхнення, щоб благородний народ зміг зберегти свої традиції.
Проте містечко заворожує не тільки історією середньовічної твердині, романтичними руїнами чи мужністю знаменитих козаків, але й прекрасною панорамою на мальовничий Дністер.
Це наче дивитися на прекрасну картину художника. Коли природа бере свою найкращу палітру кольорів і малює цей затишний куточок України.
Як добратися в м. Хотин?
Зазвичай огранізатори турів пропонують 1 денний тур: Кам’янець-Подільський – Хотин, і початок його відбувається саме з Кам’янець-Подільського. Але якщо ви вирішили здійснити подорож самостійно, то слід потрапити потягом саме до Кам’янець-Подільського. А звідти автобусом вже до м. Хотин, відстань близько 25 км., вартість квитка 30-40 грн.
Яка вартість відвідування державного історико-архітектурного заповідника “Хотинська фортеця”
Вхідний квиток вартує – 100 грн; Тривалість екскурсії близько 2-х годин.
Час роботи:
- щоденно з 9-00 до 18-00