Панорма міста Кам'янець-Подільський

Людей завжди приваблювали міста оповиті легендами, які пробуджують прагнення до подорожей та відкриттів. Кам’янець-Подільський саме таке місто, що починає свою історію в далекому XII сторіччі, з часів Київської Русі.

Особливо – старовинні замки, кам’яні мури та неприступні фортеці. Адже навіть бувалому мандрівнику в таких місцях буде цікаво. 

Прогулятися музичними вулицями, насолодитися видами на скелястий каньйон та відвідати старовинний фортифікаційний комплекс. Тут хочеться писати вірші, засинати в палких обіймах ночі, а зранку з посмішкою поспішати назустріч пригод.

Отож…Беріть із собою компас, карту і гарний настрій. На вас чекає таємниче й стародавнє місто – Кам’янець-Подільський.  

Збудоване Божою рукою, між твердими та зубчастими скелями, місто стало своєрідним символом відродження української історії та традицій.

170 унікальних пам’яток ставлять його в один ряд із найвідомішими культурними центрами Європи. Власний ландшафт і неповторна архітектура роблять Кам’янець зовсім відмінним від решти населених пунктів. Місто розташоване на кам’яному півострові, який омивається водами Смотрича – справжня природна цитадель.

Побачивши Кам’янець-Подільський, відома українська поетеса Леся Українка, захоплено вигукнула: “Так це ж справжня квітка на камені”. Вислів знаменитої письменниці й став неофіційною назвою міста. 

Надія, спасіння і сонце: Легенда заснування міста

Міська панорама Кам'янець-Подільського
Міська панорама міста Кам’янець-Подільський влітку

Кам’янець є надзвичайно давнім містом, настільки давнім, що ніхто з істориків не може достеменно сказати, коли ж воно виникло – одні дають 1000 років, інші більше.

Існує дві історії походження міста – одна історична, інша казкова.

За історичною версією, місто згадується в записках грецького астролога, який називає його Петридава, тобто місто камінь. Схожість замкового мосту, на той, що зображений на Трояновій колоні в Римі та знайдені римські монети, породили гіпотезу про заснування міста римлянами. Хто б міг подумати, про історичний зв’язок Рима з нашою Україною?

Казкова ж легенда пов’язує заснування міста із золотим оленем. 

Одного разу, два литовських князів вирушили на полювання. Старший брат зупинився біля річки, щоб відпочити. І в цей момент із лісу вийшов прекрасний олень із золотими рогами та срібними копитами. Захотіли собі брати таку здобич, але скільки не випускали стріл, жодна не торкалася чарівної тварини. Тоді вони побігли за оленем і опинилися на кам’яній скелі з руїнами старого міста. Сподобалося місце братам і вирішили побудувати тут місто-фортецю, яка прославиться на століття. Так і сталося. 

Річка, біля фортеці, отримала назву Смотрич від слова “смотреть”, адже була настільки прозора, що навіть з висоти можна було побачити дно.

Звідки й походить назва – місто сонця.

Кам’янець-Подільська фортеця

Панорама Кам'янець-Подільського каньону
Панорама Кам’янець-Подільського каньону, замку та міста

Коли наближаєшся до міста, вже здалеку бачиш кам’яні стіни й башти могутньої фортеці – однієї з найкрасивіших в Україні. Тут примітно все: починаючи від природного розташування і закінчуючи унікальною архітектурою.

Залишається тільки дивуватися, як середньовічні архітектори змогли побудувати таку могутню і практичну споруду. Вона не тільки демонструє велич своїх господарів, а й залишається незмінним сторожовим на варті міста. За все своє існування фортеця не побоялася жодного із ворогів і залишилася такою, якою була багато років тому.

Кажуть, коли наймогутніший султан світу підійшов до стін і запитав: “Хто ж побудував це диво?”. “Аллах” – відповіли йому. “Так нехай Аллах і захоплює її” – промовив султан і повернувся додому. Твердиню захопили тільки один раз. 

Час завітати в гості

Кам’янець-Подільська фортеця складається з двох частин: Нового замку та Старої фортеці

Потрапити до Старого міста можна через Замковий міст, який вражає своєю конструкцією. Тут відчуття страху переміщується із щастям польоту, а неймовірний краєвид назавжди забере частину вашого серця.

Це унікальна монолітна споруда, яка приховує в середині великий арковий міст. Такий собі міст під мостом. Споглядаючи на вузький довгий міст та каньйон, в якому знаходиться твердиня, стає зрозуміло, що захопити її було практично неможливо. 

Заходимо до фортеці через Браму руську, яка колись була обладнана приладами для підняття води в річці Смотрич. Коли потрапляєш на територію фортеці, одразу стаєш частиною великої історії або середньовічним лицарем Айвенго. По периметру фортеці розміщено 11 веж, кожна з яких має свою цікаву назву та історію.

Монументальність Кам’янецької фортеці вражає та дивує, звідки ви б не дивилися на неї, вона завжди поруч із вами, як на долоні.

Квітка на камені захоплює не лише своїм зовнішнім виглядом, але й цікавими розвагами. Готові дізнатися? Ходімо.

Йдемо на аромат, щойно спеченого хліба

На території споруди є власна Пекарня, де виготовляють хліб за середньовічним рецептом у великій печі. Ви зможете не лише скуштувати ароматну хрустку випічку, але й подивитися сам процес приготування. Пекар гостинно та з усмішкою приймає гостей, відповідає на запитання та фотографується. 

Посмакувавши випічку, рухаємось далі.

Доторкнемося до прекрасного 

За товстими фортечними мурами збереглася автентична гончарна майстерня. Тут сучасний майстер виготовляє гарні вироби за минулими технологіями. Кожен охочий може прийти й побачити, як створювався глиняний посуд. Крім того, можна щось придбати на згадку і спробувати зробити глечик власними руками. 

Нічні підземелля, Кам’янець-Подільський

Кам'янець-Подільський замок вночі
Загальна панорама Кам’янець-Подільського замоку вночі

Підземелля Кам’янець-Подільської фортеці відрізняються від звичних нам холодних та темних кімнат. 

За попередньою домовленістю можна стати учасником нічної театралізованої екскурсії. Механічні манекени, під світло музичний супровід із танцями та піснями, демонструють сцени з героїчного минулого фортеці.

Також ви отримаєте можливість поїздити верхи на конях, постріляти з арбалетів і луків, відвідати виставку артилерії з оригінальними кам’яними ядрами із фортеці та викарбувати власну пам’ятну монету.

Кам'янець-Подільський замок ввечері
Кам’янець-Подільський замок з підсвіткою на закаті

 

Кам’яний стіл

За мурами фортеці знаходиться ще один цікавий об’єкт, встановлений у 2001 році – Стіл Згоди, наче з легенд про лицарів круглого столу.

Центром каменю є велике бетонне коло, на якому височіє Корона Поділля. Навколо розкладені 7 каменів, які символізують народи, що брали участь у створенні історії та архітектурного образу міста. Поруч із композицією лежить 8-й камінь, який символізує майбутні зміни міста.

Якщо всі шляхи ведуть до Риму, то в Кам’янці-Подільському – до фортеці. Вона робить це місто унікальним, заманює туристів та надає помпезності усьому, що оточує. Це не просто статична будівля, а справжній музей живої історії.

Поряд із фортецею є ще один цікавий об’єкт – Музей замків в мініатюрі.

Тут можна побачити маленькі копії 16 найкрасивіших замків України і порівняти мініатюри з оригіналом, який знаходиться зовсім поряд. Всі замки представлені в період свого розквіту. Роботи й справді вражають своєю достовірністю, наче якийсь чарівник перетворив дійсні замки на маленькі макети.

На території музею є дуже цікаве ландшафтний дизайн – озеро, що доповнює повну композицію музею.

З території відкривається чудовий краєвид на фортецю, особливо гарно ввечері, коли замок освітлюється всередині й зовні кольоровими світлодіодами.

Якщо всі шляхи ведуть до Риму, то в Кам’янці-Подільському – до фортеці. Вона робить це місто унікальним, заманює туристів та надає помпезності усьому, що оточує. Це не просто статична будівля, а справжній музей живої історії.

Що ще цікавого та незвичайного приховує від нас місто? Рухаємося далі.

Почути музику вітру та навчитися літати

Кам’янець-Подільський відрізняється від звичного історичного міста. Тут дух старовини переплітається із сучасними розвагами. 

Для поціновувачів екстриму є одне неймовірне місце – Тролейна переправа.  Вона складається із кількох тросів, що тягнуться від одного берега до іншого,  і знаходяться біля Замкового мосту. 

Кожен охочий з 18 років, може тут покататися, попередньо пройшовши інструктаж. Спорядження оновлюється що сезону, страховка надійна. 

Відчуття свободи та польоту дарують неймовірні враження. З’являється бажання зупинити час та спробувати осягнути красу Смотрицького каньйону. 

Інколи здається, що всі ми, у минулому житті були птахами. 

Ще один екстремальний вид відпочинку – стрибки із мотузкою з мосту Стрімка Лань. Вас одягають в обладунки для альпінізму, казку та розповідають, що і як робити. Знаходиться це при в’їзді у місто, на найвищому в Україні мосту, на висоті 54 м. 

Це дуже круто. Відчуття п’янкої радості, збудження та розкутості. І звісно, трішки страшно. Але хоча б раз у житті обов’язково треба спробувати.

Зголодніли? Час обідати

Якщо ви хочете відчути атмосферу Старого міста та смачно поїсти радимо завітати у затишний ресторанчик, біля якого вас зустріне фігура Веселого Сажотруса.

Це тематичне кафе зі своєю легендою. Щоб отримати свою частинку удачі потрібно доторкнутися до гудзика Сажотруса, при чому різні гудзики відповідають за різне везіння. 

Старовинний інтер’єр вдало поєднав у собі камінь та дерево, а ще багато інших тематичних речей, які створюють гарну атмосферу. 

Сквер “Лебедине озеро”

Якщо ви втомилися від музеїв, екстремальних розваг та кам’яних стін, завітайте до скверу “Лебедине озеро”. Він чарує своїми ізумрудними деревами, аквамариновим озером з лебедями та романтичними альтанками. З цієї території відкривається невимовна панорама Старого міста. Це гарне місце, щоб зібратися з думками, забути про свої проблеми та відпочити із чашкою трав’яного чаю. Біля “Лебединого озера” знаходиться Мотузковий парк, де можна весело провести час із родиною та друзями.

Стара Кам’яниця

Для тих, хто цікавиться історією та хоче побачити старовинні речі варто відвідати Музей старожитностей, де експонується приватна колекція. Тут виставляються найцікавіші предмети старовини. Виставка особлива тим, що охоплює широкий часовий проміжок. Ви побачите зброю, картини, прикраси, монети, хрести, а також рідкісну колекцію давніх ідолів. Вона представлена скульптурами божеств, витончених із каменю: Перун, Велес, Стрибог та інші. На дворі демонструється реконструкція давнього святилища.

Також ви можете завітати до найстарішої Ратуші в Україні, відвідати костелі, собори та церкви. Місто задовольнить бажання усіх: від екскурсії до Старої фортеці до драйвового роупджампінгу, від “іграшкової” дерев’яної церкви до романтичної прогулянки парком. 

Якщо я зміг літати – дозволь мені співати

Кам’янець – місто, яке приголомшує численними фестивалями та культурними імпрезами, тут завжди відбуваються якість творчі дійства. Чуєте? Десь у провулку лунає українська пісня. 

Місто славиться не тільки своїм замком, але й талановитими щирими людьми, які організовують концерти просто неба. Ви можете шукати сувенірний магазинчик, а натомість натрапити на живий виступ зі співом і танцями. 

Місто славиться своїми військо-історичними та культурними фестивалями, серед яких: музичні фестивалі, кінофестиваль, фестиваль Повітряних куль.

На особливу увагу заслуговує кінофестиваль Бруківка та Ретро Фест.

Ретро Фест 

На фестивалі представлені автомобілі різних моделей та років випуску. Щороку охочих подивитися на це дійство збирається багато, адже є змога побачити раритетні екземпляри різних кольорів. Крім того, власники цих машин, презентують часи, коли був створений автомобіль. 

У програмі фестивалю: ралі “Ралі від фортеці до фортеці”, конкурси, атмосферна жива музика, танцювальні майстер-класи та інші. 

По завершенню свята – зірковий концерт. Навіть люди, які не цікавляться автомобілями, не можуть залишитися осторонь від таких веселощів.

Кінофестиваль Бруківка – сучасне українське кіно.

За останні 50 років у місті було знято більше ніж 60 стрічок і серіалів, таких як: Балада про доблесного лицаря Айвенго”, “Тарас Бульба”, “Чорний замок Ольшанський” та інші.

Програма свята складається: показу українських фільмів просто неба, світлове 3D-шоу на вежах Старої фортеці, шоу роботів “Трансформерів” для дітей, конкурси та ще багато захоплюючих подій. 

Протягом року у місті відбувається багато фестивалів, тож слідкуйте за анонсами на нашому сайті, щоб не пропустити той, який до душі.

Кам’янець-Подільський – дивовижне місто зі своєю історією та традиціями, яке вабить відкритих до себе людей. На кожній вулиці можна відчути себе першовідкривачем. Тут цікавий кожен мур, закуток і старовинна стіна. Ви побачите куточок мудрого Львова, вишуканість Праги та віртуозність Верони. Однак кожен зустрінете щось своє, особливе. 

Цікаві факти про Кам’янець-Подільський:

  • Місто займає 3-те місто за кількісттю архітектурних пам’яток в Україні.
  • Кам’янець-Подільський є одним з міст України, що втратили статус обласного центру. І в той же час є найбільшим містом України, що не є обласним центром.
  • Найбільший міст в Європі, що немає вертикальних опор – називається “Лань, що біжить”.
  • В 2018 році, Кам’янець-Подільську фортецю відвідали понад 93 тис. осіб, з понад 11 різних країн.
  • З 22 березня 1919 року – по листопад 1920 року – столиця Украінської Народної Республіки.

Як добратися: потягом Київ – Кам’янець-Подільський, до одноіменної станції, або скористатися автобусом з м. Хмельницький, або з м. Чернівці.

Залишити відповідь