Панорама Ужгородський замок

Ми бачили неприступні мури, бастіони яких піднімаються до небес,

Спостерігали, як спускаються з хмар срібні краплі, наповнюючи рів навкруги кам’яного велетня, 

Ми були частиною чогось таємничого та незвіданого.

Здавалося магія просочилася в кожну клітинку тіла, щоб наповнити розум чистими помислами, а серце – жагою до пригод.

Історія, яка зародилася багато років тому, на Замковій горі, подарувала світу символ безсмертя та могутньої величі – Ужгородський замок.

Отож, сідаємо зручніше. Ми починаємо подорож потаємними коридорами Ужгородського замку. 

Вхід до Ужгородський замок
Вхід до Ужгородський замок

Його неприступні мури, мовчазний вигляд та вірність своїй землі – це яскравий приклад протистояння вітрам, вікам та людській жалобі. 

Тут зупиняється час, а отже палає життя. Залишається лише глибока повага і бажання зрозуміти непростий шлях знаменитої пам’ятки архітектури.

Про що мовчать стіни Ужгородського замку 

Привиди, примари, зараз це візитівка будь-якого середньовічного замку, однак існує думка про те, що це правда. Більше того існує демонологія, яка доводить, що місця з тисячолітньою історією, не можуть обійтися без потойбічних уявлень та переказів про них. 

Одна з найвідоміших легенд Ужгородського замку – легенда про Білу Діву – привид надзвичайної вроди. Це історія забороненого кохання та таємничого ходу, який згубив двох закоханих людей. Але що таке кохання, для холодних стін, які присягнули своєю вірністю господарю, на захисту цілого народу? 

За легендою, власником Ужгородського замку був жорстокий феодал, який мав вродливу та молоду доньку. Слава про красу її ходила за межі Закарпатського краю. 

Коли поляки захотіли здобути перемогу над містом Ужгород, вони послали з таємною місією одного зі своїх воєвод. Чужинець випадково познайомився зі дочкою феодала, яка з першого погляду закохалася у нього і розповіла про всі таємниці замку. Секретні ходи були відомі лише членам родини і на кожного, хто наважився б розголосити таємницю, очікувала смертна кара. 

Та справжнє кохання не знає страху. Коли виявилося, що таємний хід дасть змогу зустрітися з коханим, дівчина одразу забула про грізне попередження. Дізнавшись про зраду, розлючений батько наказав замурувати її в одній із стін Ужгородського замку, а її коханого вбити у неї на очах.

Говорять, що з того часу душа дівчини не знає спокою. І коли опівночі над замком проносяться грізні бурі, привид виходить і гуляє коридорами, таємними ходами, кімнатами та чекає на своє визволення. І ніхто не може сказати точно: це легенда чи Діва справді існувала. 

Прогулюючись замком, дійсно відчуваєш ореол таємничості та великої сили, а доторкнувшись до стін – смуток та холод. Хочеться вірити, що дівчина все ж таки знайшла спокій, а якщо ні, то стала невидимим охоронцем Ужгородського замку. 

Народження Ужгородського замку

Панорама Ужгород - Ужгородський замок
Панорама Ужгород – Ужгородський замок

Кожне історичне місце має своє “серцебиття” та життєвий шлях. 

Ви не зможете відчути всю атмосферність замку, не доторкнувшись до його історії. Від становлення до занепаду, нового народження та процвітання.

Скільки історичних подій та королівських драм бачив Ужгородський замок? За його стінами тягнеться стежка довжиною в тисячолітнє життя. І всі ці роки, він гордо нависає над містом, як вартовий, який ніколи не знає страху. Легендарний князь Лаборець, родина Другетів, Міклош Берчені, а згодом австрійський військовий гарнізон, духовна семінарія і нарешті Закарпатський краєзнавчий музей. Кому тільки не служила фортеця і що в ній не відбувалося. Безліч його хазяїв залишили по собі прикраси, документи, добрі і погані вчинки, мужність. А головне – дали життя неймовірній пам’ятці архітектури, яка знаходить відлуння у серці кожного, хто до неї доторкнеться і зрозуміє історичну важливість побудови.

Історія Ужгородського замку починається ще у IX столітті з дерев’яних укріплень.

Постійні напади ворогів дали зрозуміти необхідність побудови оборонної фортеці. Але дуже скоро фортецю спалили угорці, які напали на королівство. З цього часу починається загибель, але й нове народження Ужгородської фортеці, яка зосередила всю міць та силу історичних народів.

Найбільш значущої новації замок зазнав саме за часів італійського роду. Саме вони возвели кам’яного велетня, що не поступався європейським спорудам тих часів. Це стало початком Ужгородського замку – одного із найстаріших замків українських земель. Таким він і зберігся до наших днів. Про перебудову замку свідчить вибитий герб династії над в’їзними воротами.

Цікаво те, що герб був синьо-жовтого кольору. Хто знає, можливо це був перший прототип українського герба?

Одного дня, неприступні стіни замку, змушені були скоритися австрійцям, які почали масово вивозити коштовності та численні твори мистецтва. А після пожежі, замок втрачає колишню славу чудового палацу і залишається похмура, мовчазна фортеця. 

З руки австрійської імператриці, колишня графська резиденція перетворюється на духовну семінарію. Сьогодні в стінах замку розташований Закарпатський краєзнавчий музей.

Протягом своєї історії Ужгородський замок зазнав безліч змін. Він неодноразово руйнувався, перебудовувався і ремонтувався. Та все ж зміг повернути свою таємничість і унікальність. Споруда тримає в стінах давні легенди, перекази, долю своїх власників, участь у пишних балах та страшних війнах, зв’язок між життям та смертю.

Нам залишається лише захоплюватися і дивуватися, як замок, пройшовши тернистим шляхом, зберіг свою велич.

 Можливо не тільки в людей є ангели охоронці?

Відкриємо двері Ужгородського замку

Загальна панорама Ужгородський замок
Загальна панорама Ужгородський замок

Завітаймо в гості до могутнього кам’яного господаря і дізнаємося, чи всередині він такий нахмурений і недосяжний, як зовні?

С першого погляду, фортеця відлякує своєю гордовитістю та холодною байдужістю. Але якщо подивитися уважніше, ви побачите романтичні нотки 4 бастіонів, які утворюють трапецію оборонної форми. самотності, від розуміння пережитого часу – вогнем, мечем та коханням. 

 З трьох сторін замок оточений вирубаним прямо в скелі ровом, а четверта переходить у крутий обрив. Не дивно, що його було так важко взяти. Та все ж сліди тривалої оборони закарбувалися у стінах навічно.

Прикрашають замкове подвір’я колодязь та старовинні скульптури грецьких богів: Геракла і Гермеса. Найцікавішою скульптурою є хижий орел Турул. Міфічний птах є символом непереможності духу народу. Турул пильно слідкує за внутрішнім палацом і, у разі чого, будить вірних лицарів у сталевих обладунках.

Зі східного бастіону вам відкриється панорама мальовничої долини, де можна зробити неймовірні фотографії. 

Головною частиною замкового комплексу є палац, що стоїть на краю крутого схилу замкової гори. Це масивна двоповерхова споруда у стилі ренесансу, яка має близько 40 залів. У найбільшому залі замку, знаходиться внутрішня каплиця, яку оздоблено ліпкою, розписом та сусальним золотом. Палацом споруду назвати досить важко, це швидше замок у замку. Тут відчуваєш себе герцогом або герцогинею, настільки тут вишукана атмосфера інтелігентності та довершеності.

Під палацом знаходяться просторі підземелля, які служили складами і притулком для жителів замку під час облоги. Неподалік від палацу колись стояла замкова церква Святого Юрія – сьогодні зберігся лише її фундамент. Місцеві жителі розповідають, що саме тут колись спалювали закарпатських відьом. Як бачимо, замок продовжує дивувати містикою. 

Усе найцінніше в одному місті

У приміщенні палацу діє Закарпатський краєзнавчий музей. Звісно, найціннішим експонатом музею є Ужгородський замок, який є найдревнішою і найціннішою історико-архітектурною будовою міста Ужгорода.

Ужгород (Закарпаття) - Ужгородський замок
Ужгород (Закарпаття) – Ужгородський замок

У музеї безліч експозиційних залів, кожен з яких можна назвати окремим музеєм у музеї. Один розповідає про природу краю, другий – показує красу національного одягу місцевих українців, третій – присвячений історії династій, які правили замком. І все це складає величезну історичну картину, споглядання якої збагачує вас духовно та інтелектуально. Тут дійсно дуже цікаво. А світлі просторі кімнати роблять екскурсію музеєм ще приємнішою.

У підвалах замку на вас чекають відреставровані зали, присвячені історії Ужгородського замку, а також відкритий дегустаційний зал, де зможете насолодитися келикох славетного закарпатського вина.

У ресторані “Ужгородський замок” можна пообідати стравами угорської та української кухні, а спустившись на літню терасу відчуєте себе героєм легенди про Короля Артура і подивитися лицарський турнір.

Ужгородський замок дивує своєю непередбачуваністю. Спочатку ви бачите неприступну фортецю, а згодом виявляється, що це був і вишуканий палац. Ви очікуєте побачити пусті реставраційні кімнати, а бачите дивовижний музей, сповнений багаторічної історії. Ви відвідуєте замок, щоб побачити стриману кам’яну споруду, а вас зустрічають запашним вином і театральними виставами. Ужгородський замок є яскравим прикладом мужності, хоробрості та стійкості українського народу.

Замок у місті Ужгород не єдина перлина Закарпаття, тож варто приділити цьому регіону окрему увагу.

Залишити відповідь