Панорама ДніпроГЕС м. Запоріжжя

Ось і прийшло таке довгоочікуване літо! Промені сонця обдаровують своїм теплом і спонукають до незабутніх подорожей до морського узбережжя. Крим – окуповано, закордон – далеко, і не зовсім зручно саме зараз… Навіщо ж далеко їхати, коли зовсім поряд є Азовське море?

Так почалася моя маленька подорож до Кирилівки. Переїжджати довелось через великий обласний центр Запоріжжя. Мандруючи містом, щось в моєму серці йойкнуло. Мов би: «Стій! Роздивись! Як же тут гарно!». Часу було небагато, але ця невгамовна цікавість підштовхнула трохи затриматися. Тож звідки варто почати подорож містом Запоріжжя?

Хоча Запоріжжя – промислове місто, але воно має свій особливий шарм і надзвичайну історію. Тут справді є що подивитися. Одного дня надто мало, щоб розкрити всі таємниці цього особливого містечка. Але я вам трохи підкажу, на що справді варто звернути увагу.

Таємничий острів Хортиця та його цікаві місця

Жодна подорож містом Запоріжжя не може відбутися без відвідування Хортиці. Безумовно о. Хортиця є серцем Запоріжжя і його перлиною. На жаль, в мене не було багато часу на знайомство з цим надзвичайним місцем, але воно безперечно заслуговує повернення і особливої уваги.

Мені дуже рекомендували потрапити в музей Запорізької Січі, але за браком часу я пропустила цю точку і обрала трохи інше місце, де мене дуже вразив місцевий колорит. Кінний театр! Так-так. Не думайте, що тут вас здивують лише виставою з козаками та кониками. Ні, тут я побачила приголомшливий світ історії.

Подорож містом Запоріжжя: музей історіі о. Хортиця
Музей історії запоріжського козацтва на о. Хортиця

Реконструйоване середньовічне селище, де можна роздивитися кузню, млин, стайню, хатинки. В одному з приміщень знаходиться виставка різного старовинного посуду і предметів побуту: самовари, праски, кухонне приладдя. В другому приміщенні при вході можна знайти збройову з гвинтівками та кулеметом.

На жаль, на саму кінну виставу я не потрапила. Але обов’язково повернусь сюди ще раз, бо дуже хочу роздивитися ближче музей Запорозької флотилії, який знаходиться поряд з кінним театром.

Каскад фонтанів Веселка

Я дуже полюбляю різноманітні парки, але це місце зовсім особливе, несхоже на інші. Воно призначене і для гучних вечірок, і для відпочинку на самоті. Як так?

Подорож містом Запоріжжя: каскад фонтанів Веселка
Каскад фонтанів Веселка, на набережній м. Запоріжжя

Каскад фонтанів Веселка розташований на Набережній міста. Це довгі та широкі сходи, по центру яких стікає водоспад, а на горі аркою красується яскрава веселка і великий оглядовий майданчик. До речі, мені розповіли місцеві, що в зимовий час цей майданчик стає улюбленим місцем для екстремальних водіїв, які практикують дрифт. А пагорби використовують для катань на санчатах.

У підніжжя сходів розташована велика площа, на якій часто проводять розважальні заходи для запорожців. По периметру я побачила маленькі кафе з літніми майданчиками, де ви можете випити смачної кави або поїсти.

Але це не все. Вбік від каскаду простягається величезний парк з фонтанами, дитячими майданчиками і цікавими лавочками у вигляді тварин. По центру розташоване озеро, між берегами якого красується розкішний білий міст. Але мене здивувала не стільки привабливість цього витвору, скільки його фауна. Видри, рибки, черепахи, качки… кого тут тільки не зустрінеш!

А за пагорбом розташувався млин. Колесо крутиться, вода тече. Маленькій містечок… Ну, дуже колоритне видовище! До речі поряд з озером на високому пагорбі красується великий постамент з пам’ятником Великому князю Київської Русі Святославу Ігоровичу Хороброму, який жив в 930-972 рр. Автором скульптури був художник Кликів В.М.

За озером вас чекає продовження паркової зони. Тут вже більш спокійно. Здається, що це місце заряджає своєю енергією. Мені дуже сподобалось! 

Парк «Дубовий Гай»

Велика Набережна магістраль привела мене ще до одного парку. Дубовий гай тому і дубовий! Такої кількості цих старезних дерев я ще не бачила. Душевне місце з гарною енергетикою.

Через весь парк простягається невелика річка, де можна помилуватися на качок і лебедів. Також є причал. Тут можна взяти в оренду човен і роздивитися узбережжя з води.

Парк візуально можна розділити на 2 зони: перша центральна, там безліч сувенірних лотків, гойдалок, атракціонів, кафе і ресторанів. Все цивільно та доглянуте. До речі, в цій частині розташований «Динопарк», який сподобається не тільки малечі, але й дорослим відвідувачам.

Друга зона – це вже справжня природа: стежки, кругом дерева, круті спуски до водойми. Вона ідеально підходить для шашликів, риболовлі, тихих прогулянок. Ця частина виходить до річного вокзалу. А ось тут є свої розваги. В теплу пору року з причалу можна відправитися в подорож на теплоході по Дніпру навколо о. Хортиця. Я обов’язково скористаюся цією пропозицією, коли відвідаю місто наступного разу.

Майте на увазі, під час екскурсії можна побачити:

  • Запорізький річковий порт;
  • Дніпрогес;
  • Відомий Запорізький однокамерний шлюз;
  • Штучний першотравневий канал;
  • Запорізьку Січ;
  • Міст Преображенського;
  • Південну плавневу, намивну частину о. Хортиця.

Якщо обрати інший маршрут, без заїзду через шлюз Дніпрогесу, можна ще побачити о. Байда та Ластівчине гніздо, на якому полюбляють фотографуватися наречені.

Дніпровська гідроелектростанція

До речі, про Дніпрогес. Цей безумовний символ Запоріжжя справив на мене магічне враження. Такої великої греблі я ще ніколи не бачила. І не дивно, бо це найбільша гідроелектростанція в Україні після Дністровської ГЕС. Його протяжність сягає 1,5 км. Але прогулятися спорудою точно варто. Вид з Дніпрогесу відкривається просто неймовірний! Могутня річка, бурхливі потоки води, кручі і скелі, невеликі острівці. 

Подорож містом Запоріжжя: ДніпроГЕС
Дніпровська ГЕС м. Запоріжжя

Але особливо гарна гребля ввечері. Яскрава різнокольорова підсвітка, яка віддзеркалюється у воді, залишає шалене враження. Цей туристичний символ Запоріжжя приголомшив мене свою величчю і красою.

Детально про долю споруди можна дізнатися в музеї Дніпровської ГЕС, що розташований в будівлі дирекції. Кажуть, екскурсоводи розповідають не тільки відомі факти про будівлю і підрив споруди у радянські часи, але і цікаві маловідомі історії, міфи та легенди. 

На лівому березі гребля виходить до Парку металургів. У ньому встановлено пам’ятники, присвячені подіям Великої Вітчизняної війни, статуя Богдана Хмельницького. На північ від нього розташована Запорізька площа, від якої починається Соборний проспект, який є найдовшим у всій Європі. Його довжина становить 10,8 км.

Звісно в кожному місті є центральна вулиця, але саме проспект Соборний уособлює собою всю історію міста.

Це не просто головна вулиця міста, а його незаперечна цінність. Місто має стару і нову частину, тому і проспект вражає особливим архітектурним міксом. Нова частина просякнута радянською культурою в стилі сталінського ампіру. До речі, ще зовсім нещодавно проспект мав назву Леніна. 

Але особисто мене більше вразила стара частина міста, яка простягається ближче до Центрального автовокзалу і залізничного вокзалу «Запоріжжя-1». Уявляєте, тут ще збереглися будівлі кінця XIX – початку XX ст. На жаль, мій шлях містом підходив до свого закінчення, тому детально роздивитися маленькі епічні домівки не вдалося. Але я обов’язково повернуся до них наступного разу. А вам раджу, здійснюючи подорож містом Запоріжжя – обов’язково знайдіть час, і прогуляйтеся проспектом…

Коли краще відвідати Запоріжжя

Місто прекрасне в будь-яку пору року. Раніше воно мало назву Олександрівськ, а в 1921 руці його перейменували в Запоріжжя. Якщо вам доведеться тут побувати, гарні враження вам гарантовані. Але існують особливі дати для міста, коли в ньому надзвичайно весело і цікаво:

Подорож містом Запоріжжя: пр. Соборний (ім. Леніна) Запоріжжя
Найдовший проспект у Европі – пр. Соборний м. Запоріжжя
  1. День міста Запоріжжя, який відмічається в першу суботу жовтня. В цьому році дуже хочу потрапити на ці осінні гуляння з театралізованим відкриттям Покровського ярмарку на Набережній магістралі. В цей день зазвичай проводяться різноманітні концерти, майстер-класи, конкурси та ігри для дітей і дорослих. А у вечері можна помилуватися святковим феєрверком.
  2. Другою визначною датою для міста є день его визволення від фашистських загарбників – 14 жовтня. Він теж відзначається з не меншим розмахом.
  3. Запоріжжя – промислове місто, тому в ньому дуже бурхливо відзначається і День металургів, який припадає на третю неділю липня.

Взагалі-то, в Запоріжжі ще дуже багато місць, які б хотілося відвідати. Наприклад, не встигла я роздивитися 700-річний козацький дуб, який зростає в селищі Верхня Хортиця. Кажуть, що саме під ним козаки писали відомий лист турецькому султану. 

Запоріжжя вразило мене до мурашок! Я обов’язково повернуся сюди знову і розповім про свої пригоди. А якщо ви будете проїжджати це місто, не пожалкуйте часу, затримайтеся в ньому хоча б пару днів і ви отримаєте незабуті враження! А моя подорож містом Запоріжжя добігла кінця!

Залишити відповідь