Вистукувати каблуками та долонями веселі ритми, здійснити подорож у часі, побачити привидів та доторкнутися до магічного персня. Все це і багато іншого пропонує своїм гостям Андріївський узвіз. Старовинний і сучасний, самотній і багатоликий. Це місце може полонити назавжди або стати безжалісно чужим. 

Тут зупиняється час. Небо на землі, а земля підносить в небо – до сонячних куполів церкви.

Щоб відчути безмежну силу цього таємничого місця, спробуймо його побачити та відчути.

Тож сідайте зручніше, ми розпочинаємо нашу маленьку прогулянку.

Кроками історії – у саме серце

Кожне історичне місце має своє “серцебиття”, свою історію і шлях.

Чи можливо розпочати подорож Андріївським узвозом, не доторкнувшись до народження легенди? Гадаємо, що ні. 

Адже тоді, ви не зрозумієте, чому це місце називають незвичайним. 

За легендою, на місці нижнього міста було море. Коли Святий Андрій поставив на вершині пагорба хрест, вода відійшла і постала найміфічніша вулиця Києва – Андріївський узвіз. 

У часи Київської Русі, Андріївський узвіз був шляхом з верхнього міста, де жила знать, в нижнє місто – на Поділ, де був міський порт і ремісничі квартали. Це був своєрідний портал між двома світами. 

Цікаво, що прислів’я “Що з воза впало, те пропало” також пов’язують з цим містом.

Андріївський узвіз – це одна з найкоротших вулиць міста. Тому дивовижно, як тут уживаються житлові будинки, художні галереї, державні установи, ресторани, кав’ярні, тощо. 

На кожному місці тут проростає вічність, а повітря пронизано творчістю і красою.

На Андріївському узвозі можна гуляти, відвідати театр, випити чашки ароматної кави.

Але давайте ближче познайомимося з Андріївським і дізнаємося, що вулиця ховає від нас.

Ми пройдемося по стопах імператриці Єлизавети Петрівни, Михайла Булгакова, Андрія Первозванного та інших осіб, які торкнулися історії Андріївського узвозу.

Та дізнаємось, де мешкають відьми.

Ласкаво просимо на Андріївський узвіз

Перша зупинка – перлина Андріївського узвозу

На фоні небосхилу, своїми витонченими образами, гордо майорить перлина Андріївського узвозу – Андріївська церква.

Андріївська церква - православна церква на честь Св. Андрія, у стилі бароко архітектора Бартоломео Растреллі
Андріївська церква – православна церква на честь Святого Андрія

Складається враження, що золоті дзвони намагаються доторкнутися до небес, а у вітряну годину, нагадують щогли казкового вітрильника. У церкві є неймовірний оглядовий майданчик: ви можете подивитися вниз на бруковану вулицю, старі кольорові будинки, ярмарку, а потім обернутися, щоб побачити сучасне місце і річку. А потім заплющити очі і відчути себе володарем, якщо не світу, то Києва точно.

У Андріївської церкви є одна цікава особливість – там ніколи не чути дзвін.

Існує повір’я, якщо задзвонять дзвони,  прокинеться море і затопить весь Київ.

Наступна зупинка – Кентервільський привид

Пам’ятаєте мультфільм Кентервільський привид? Так ось, Андріївський узвіз має свою будівлю с привидами – Замок Річарда Левове серце.

Антураж цієї пам’ятки формується легендами про скупчення привидів і духів.

Після смерті господаря, будинок постійно міняв господарів. Причиною стали моторошні шуми й стогони, що лунали в пустих кімнатах. Походження цих звуків ніхто не міг пояснити. Містом поповзли розмови, що в замку оселилася нечиста сила. 

Коли опиняєшся у замку, ореол таємничості оточує тебе з усіх сторін. Так і кортить пройтися порожніми кімнатами у пошуках дзвону іржавих ланцюгів.

Скоріше, бал розпочинається 

Замок Річарда не єдина загадкова споруда на Андріївському узвозі. 

Тут знаходиться легендарний “Дім Турбіних”, в якому мешкав Михайло Булгаков. Будинок оточений чортовою дюжиною. У домі, під номером 13, Булгаков прожив 13 років. Тут він написав найвідоміший свій роман “Майстер і Маргарита.” Прогулюючись будинком, так і хочеться пошукати Маргариту або тінь Бегемота.

Андріївський узвіз – єдина вулиця, яка має свій музей

Андріївський узвіз після реконструкції
Андріївський узвіз після реконструкції

На честь Андріївського узвозу відкрито цілий музей, присвячені історії вулиці. У музеї ви побачити історичні документи, рукописи, старовинні листівки, фотографії та значну кількість старовинних домашніх речей. Кілька музейних вітрин присвячені Андріївській церкві, Замку Річарда та іншим пам’яткам. Ви наче мандруєте машиною часу, крізь всю історію відомої вулиці, розкриваючи її таємниці. Проте Андріївський узвіз краще відвідати декілька разів, бо кожного разу він буде для вас новий.

Остання зупинка – щасливе одруження!

Біля Андріївської церкви, стоїть оригінальний пам’ятник Проні Прокопівні та  Голохвастову, героям п’єси Михайла Старицького “За двома зайцями”. Місце було обрано не випадково, біля церкви знімалися головні фрагменти фільму. Хто полюбляє комедійний фільм, оцініть майстерність скульптури. 

Але на пам’ятник хочеться подивитися не заради фільму. 

Існує повір’я: якщо молодята покладуть квіти бронзовим персонажам, то їхнє сімейне життя буде щасливим. І ще одна прикмета: хто хоче вдало одружитися, повинен потерти перстень Проні. Не дивно, що прикраса – найблискучіша деталь пам’ятника. 

Полюбляєте дивитися фільми жахів та відвідувати місця від яких дух перехоплює?

Завітайте до Замкової гори.

Де ще збиратися відьмам, як не на містичному Андріївському узвозі? Кажуть, вони проводили й досі проводять різні ритуали.

Є один містичний факт: усі будівлі, які будувалися на Замковій горі потерпали від пожеж. Тому нині, це пусте місце, на якому бояться будувати навіть сміливці.

Попри чаклунські знаки, гора привабливий пункт подорожі для тих, хто любить моторошні історії. Адже тут можна знайти зруйнований склеп, язичницький жертовник, а також надгробні плити і розриті могили. І побачити весь Київ, як на долоні. Що є найкращою причиною відвідати гору.

Андріївський узвіз тамує не лише духовну спрагу. Ви можете відвідати затишні кафе, вишукані ресторани та сувенірні крамнички. Особливого шарму додають картини та вироби народних майстрів, які виставлені на продаж. 

Вулиця-музей – найбільш відвідуване місце туристами та киянами. Тут можна зануритися у в атмосферу таємничості, творчості та розваг.

Коли слід відвідати Андріївський узвіз?

Завітати до Андріївського узвозу краще 9 вересня. Чому?

В цей день святкують день народження Андріївської церкви, а це справжній Бразильський карнавал просто неба.

Вважається, що саме цього дня була закладена перша цеглина будівництва Андріївської церкви.

Навіть День Києва не затьмарить гуляння, яке організовують на день Андріївського узвозу. 

У святкову програму входять музичні, театральні, містичні, художні, дитячі заходи. Проводяться різноманітні майстер-класи: лялька-мотанка, Петриківський розпис, розпис скриньки для прикрас, гончарство, ліпка з глини, тощо.

Майстер-клас акторської майстерності від акторів. Дитячі спектаклі, книжкові та солодкі ярмарки.

Ввечері святкування відкриває свої головні карти – живий концерт музикантів на балконі Андріївської церкви. Тоді й відкривається друге дихання, адже музичне шоу такого масштабу неможливо пропустити.

Андріївський узвіз – незвичайне місце, яке поєднує непоєднане. Неможливо здогадатися, де ти опинишся наступної миті. Вулиця кожного разу звучить по новому і підлаштовує свій темперамент під бажання гостя. Кожен ваш крок, ваша намір може зробити вас новою легендою Андріївського узвозу.

Як добратися: найшвидший варіант це метро – синя гілка, станція “Контрактова площа” (знизу), або зелена гілка, станція “Золоті ворота” (зверху).

Що подивитися: Андріївська церква, Замок Річарда, театр на Подолі, музеї “Однієї вулиці”, “Булгакова”, музей-майстерня Івана Кавалерідзе та багато інших цікавинок.

Залишити відповідь